Szwedzka czerwień

Ten kolor nieodłącznie kojarzy się ze Szwecją. Maluje się tak nie tylko domy, ale także zabudowania gospodarcze, hale przemysłowe i kościoły. Zabezpiecza ona drewno przed warunkami atmosferycznymi. Oryginalna farba faluröd w kolorze rdzawej czerwieni wyrabiana jest od wieków w hrabstwie Dalarna z pigmentów zawartych szlamie kopalni miedzi w Falun.
Farba Byta-yta, choć wytwarzana z innych pigmentów, wpisuje się w tę szwedzką tradycję, pozwalając nam cieszyć się ceglasto-rdzawym kolorem na meblach i dekoracjach. Kolor ten jest wręcz idealny do stworzenia  skandynawskiego klimatu bożonarodzeniowego. W połączeniu z bielą i szarościami wygląda doskonale!


Oryginalne, proste formy i naturalne materiały takie jak np. drewno doskonale współgrają ze skandynawskim stylem. Ciekawe ozdoby można również zrobić wykorzystując sklejkę zamiast drewna. W sklepach hobbystycznych bez trudu znajdziecie gotowe formatki w kształcie koników na biegunach, reniferów, ptaszków, serduszek czy gwiazdek. Do wyboru w ofercie Byta-yta jest nie tylko czerwona farba, ale także czerwony wosk. Farba jest kryjąca i po jej zastosowaniu nie będzie widać co było pod spodem:


Matową powierzchnię należy zabezpieczyć woskiem bezbarwnym lub dodać jej nieco rustykalnego charakteru stosując woski w innych, kontrastowych kolorach. Wosk barwiący natomiast pozwala równocześnie cieszyć się kolorem i widokiem słojów drewna. Najlepiej sprawdza się na surowych, porowatych powierzchniach.  Nanosi się go szmatką lub gąbką bezpośrednio na czystą i suchą powierzchnię i rozciera cienką warstwą. Po 24 godzinach warstwa wosku jest sucha, a drewno zabarwione i zabezpieczone przed wilgocią.


Turkus i złoto

Popularne posty