Jak zrobić efekt sztucznych cegieł?

Jak zrobić efekt sztucznych cegieł

 

Jako wielka amantka loftowego wystroju, wprowadzając się do nowego mieszkania, postanowiłam spełnić swoje marzenie i udekorować je właśnie w tym stylu.  Jednym z największych wyzwań było przekształcenie zwykłej, białej ściany, w ceglastą. Ten pomysł spędzał sen z powiek. Jak to zrobić bez dużej ingerencji i o niskich kosztach?

Po przeszukiwaniu internetu, próbach z betonem i innymi, zbyt ciężkimi jak na wytrzymałość ściany, materiałami oraz wycieczkach po działach z naklejko-panelami byłyśmy bliskie odejścia od pomysłu. Przechadzając się po sklepie budowlanym natrafiłyśmy jednak na gładź szpachlową Finisz do wypełniania małych ubytków w murach. Zdecydowałyśmy się na ostatnią próbę.


od góry: masa zmieszana z farbą, masa pomalowana farbą, sama masa


Jak widać na zdjęciu powyżej, test na kawałku drewna zakończył się sukcesem. Masa idealnie imitowała efekt, posiadała teksturę oraz była odpowiednio lekka, by nie odklejać się od ściany. Wykonałyśmy 3 próbki – pierwsza (najniżej) z samą masą, druga – na masę nałożyłyśmy farbę Byta-Yta o kolorze Cegła, trzecia – masę zmieszałyśmy z tą samą farbą. Po zmieszaniu, masa zyskała dodatkową teksturę i gramaturę oraz wydajność. Do renowacji ściany o wymiarach +/- 17 m2, użyłyśmy słoiczka farby 330ml i 5kg gładzi.


Wykonanie

 

Krok 1 – Pomalowanie ściany na szaro dla imitacji tynku pomiędzy cegłami. Tutaj użyta została farba Amazona (agohome.pl) o kolorze ciemnoszarym. Uwaga! Przed przystąpieniem do następnego kroku, upewnij się, że farba porządnie wyschła!Krok 2 – Naklejenie taśmy. Można znaleźć już gotowe szablony, które przykleja się do powierzchni. Warto wyłożyć na podłogę folię malarską.


 


Krok 3 – Nałożenie na ścianę cienkiej warstwy masy akrylowej zmieszanej z farbą Byta-Yta o kolorze Cegła. Używaj szpachli. Aby uzyskać strukturę, nakładaj masę nieregularnie grubo i nie wygładzaj! Pozwól warstwie wyschnąć. Powtarzaj nakładanie warstwy do uzyskania pożądanego efektu. Krok 4 – Najbardziej satysfakcjonujący – odklejanie taśmy.Krok 5 – Nieobowiązkowy - Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu nieregularnego odbarwienia się cegieł, wykończyłyśmy ścianę 3 woskami Byta-Yta – białym, cegłą i bezbarwnym.


 

Efekt finalny:

 

Koszt:

  • Gładź szpachlowa Finisz - Śnieżka 5kg - 25zł 
  • Byta-Yta kolor ceglasty 330ml - 55zł 
  • Taśma malarska 19mm - 4 sztuki - 10 zł

Całość: 90 zł

Powyższy koszt nie uwzględnia malowania Amazoną (białe "fugi" też mogłyby dać ciekawy efekt) ani dodatkowej stylizacji woskami.

Masa z farbami Byta-yta może również zostać użyta do tworzenia efektów na meblach i dekoracjach.


Farby Amazona i Byta-yta oraz woski Byta-yta znajdziesz w Agohome.pl

 


Komentarze

Prześlij komentarz

Turkus i złoto

Popularne posty