Woskowanie - jak szybko i łatwo zmienić kolor drewna

Drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych często po kilku sezonach przestaje wyglądać atrakcyjne. Tarasowe stoliki i ławki przestają zdobić, a zaczynają drażnić. Jeśli chcesz je odnowić możesz oczywiście pójść do marketu po farbę do drewna. My zachęcamy do innej, prostej a efektownej metamorfozy: zamiast farby sięgnij po kolorowy wosk. Zabarwi drewno, równocześnie je konserwując. W przeciwieństwie do farby nie zakryje jednak rysunku słojów. Rozprowadza się go łatwo, szmatką lub gąbką a intensywność koloru zależy od ilości nałożonych barw. Ważne: drewno do woskowania powinno być surowe (nie pokryte lakierem). Nie przeszkadza notomiast stary impregnat. Przed przystąpieniem do pracy umyj mebel i napraw ew. uszkodzenia.
 

Stare powłoki malarskie (lakiery, farby etc.) należy dokładnie usunąć. Można to zrobić mechanicznie poprzez szlifowanie lub za pomocą  środków chemicznych (żele i pasty do zdejmowania powłok malarskich). Kolejnym etapem powinno być przetarcie powierzchni papierem ściernym o gradacji ok. 180-200. Przed woskowaniem powierzchnię należy dokładnie odpylić i wytrzeć z kurzu. Wielbiciele rustykalnych klimatów mogą dodatkowo za pomocą drucianej szczotki wybrać miękką część drewna, aby podkreślić rysunek słojów. 


Jeśli drewno ma być używane na zewnątrz domu warto je dodatkowo zaolejować. Olej lniany wnika w pory drewna zapobiegając jego wysychaniu lub pęcznieniu pod wpływem wilgoci. Dobrej jakości oleje do drewna potrafią penetrować nawet do 2 cm w głąb! Kupując olej zwróć uwagę na jego skład - im bardziej naturalny, tym lepiej dla Twoich mebli. 


Wosk wcieramy w powierzchnię drewna szmatką lub gąbką starając się równomiernie go rozprowadzić. Nadmiar wosku należy zetrzeć. Jeżeli wydaje Ci się, że uzyskany efekt jest zbyt delikatny i chcesz aby wosk mocniej pokrył drewno poczekaj aż wyschnie i nałóż kolejną warstwę. Woski Byta-yta są mocno kryjące, dzięki czemu masz pełną kontrole nad tym jak bardzo transparentny będzie efekt Twoich działań. Jeśli chcesz uzyskać jedynie efekt bardzo delikatnego "zamglenia" możesz zmieszać wosk kolorowy z bezbarwnym. Mebel po nawoskowaniu  odstaw na kilka godzin w przewiewne i suche miejsce. 


Do stylizacji na zdjęciach powyżej został wykorzystany szary wosk Byta- yta. Jeśli jednak preferujesz inne kolory sprawdź paletę kolorów wosków - na pewno znajdziesz coś dla siebie!


Turkus i złoto

Popularne posty